کاشت ریش تهران

کاشت ریش

کاشت ریش

کاشت ریش روشی است که موها را به مناطقی که رویش موهای صورت نازک است یا از بین رفته بازمی‌گرداند. این عمل جراحی را می توان در نواحی چانه، سبیل و گونه ها انجام داد. کاشت موی صورت هم چنین برای پنهان کردن اسکار آکنه یا سایر انواع اسکار صورت انجام می شود.

انواع روش های کاشت ریش

دو رویکرد اصلی وجود دارد که یک جراح می تواند اتخاذ کند:

استخراج واحد فولیکولی (FUE): در این روش خارج کردن فولیکول‌ مو به صورت تک تک از پوست و کاشت آن‌ها در قسمت های دیگر بدن انجام می گیرد. با انجام این کار مو‌های ناحیه جدید با ضخامت بیشتر به نظر می‌رسند. FUE درد کمتری دارد، که می تواند یکی از علل رایج بودن این روش باشد.

کاشت تخصصی ریش
کاشت تخصصی ریش

پیوند واحد فولیکولی (FUT): برای این روش، جراح نوار کوچکی از بافت پشت سر را بریده و فولیکول‌های مو را از آن بافت خارج می‌کند. یک واحد فولیکولی گروه کوچکی از چندین فولیکول مو می باشد که از پوست خارج می شود.

در هر دو روش بین ۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰ پیوند فولیکول مو یا بیشتر از پشت سر، معمولاً در سطح گوش یا کمی پایین تر، برداشته می شود و روی صورت کاشته می شود.

روال کار کاشت ریش چگونه است؟

در اینجا مروری بر مراحل مربوط به این روش را بررسی خواهیم کرد:

 1. برداشت: خواه روش FUE یا روشFUT انتخاب شده باشد، اولین قدم جراح شما تراشیدن ناحیه دهنده روی سر شما خواهد بود. این کار به آنها دید واضح تری از فولیکول های مو می دهد. قبل از شروع برداشت، یک بی حس کننده موضعی تزریق می شود، بنابراین برداشت یا کاشت را احساس نخواهید کرد.:
 2. کاشت: هنگامی که فولیکول ها از سر شما برداشته شدند، جراح یک بی حس کننده موضعی را به ناحیه گیرنده در صورت شما که در آن کاشت انجام می شود، تزریق می کند. سپس، جراح هر فولیکول را در پوست صورت شما می کارد و ریش جدید شما را همانطور که شما و دکتر قبل از جراحی توافق کرده بودید، شکل می‌دهد.
 3. بهبود: برای بهبودی پس از جراحی کاشت ریش به یک روز زمان نیاز دارید. پوسته های ظریفی ممکن است در اطراف هر فولیکول موی تازه کاشته شده ایجاد شود، اما این پوسته ها ظرف چند روز برطرف می شوند. پس از حدود یک هفته تا ۱۰ روز، باید بتوانید به طور معمول اصلاح کنید و ریش جدید خود را کوتاه کنید.

اما یک هشدار: موهای جدید ریش شما ممکن است بعد از ۲ یا ۳ هفته ریزش کنند. این امر طبیعی است و موهای جدید پس از آن رشد می کنند و تثبیت می شوند.

نمونه کاشت لیما
نمونه کاشت لیما
کاشت ریش لیما کاشت
کاشت ریش لیما کاشت

چه کسی کاندیدای خوبی برای کاشت ریش است؟

از آنجایی که فولیکول های مو از پشت سر شما برداشت می شود، مهم است که فولیکول های موی این ناحیه سالم باشند. این مکان یکی از آخرین مناطقی است که دچار طاسی می شود، بنابراین حتی اگر موهای بالای سرتان شروع به ریزش کند، احتمالا هنوز موهای پشت سرتان رشد طبیعی دارند.

جراح پوست سر شما را بررسی می کند و تعیین می کند که آیا واحدهای فولیکولی کافی برای پیوند وجود دارد یا خیر. اگر به نظر می رسد که فولیکول های مو به اندازه کافی برای برداشت وجود ندارد، پزشک ممکن است درمان های جایگزین را توصیه کند.

کاشت تخصصی ریش
کاشت تخصصی ریش

چگونه می توان فهمید که کاشت ریش موفقیت آمیز بوده است؟

صرف نظر از نوع عمل انجام شده، طی ۳ یا ۴ ماه، فولیکول های موی پیوند شده در جای خود مستقر شده و رشد می کنند.
اگر پس از گذشت ۸ یا ۹ ماه، ریش کامل و سالمی داشته باشید، به این معنی است که کاشت ریش موفقیت‌آمیز بوده است و می‌توانید بطور طبیعی آنرا مرتب یا کوتاه کنید .

در حالی که هر دو روش FUE وFUT می‌توانند ریش‌هایی با ظاهر طبیعی ایجاد کنند، ریش‌های FUT معمولا پرتر هستند. این امر به این دلیل است که معمولاً وقتی یک نوار از پوست برداشته می شود، فولیکول های بیشتری برداشت می شود. بنابراین اگر هدف شما داشتن ریش پرپشت تر است، FUT را انتخاب کنید.

کاشت ریش
کاشت ریش

بروز شکست در پیوند ریش نادر است و معمولاً نتیجه برداشت نامناسب از ناحیه اهداکننده است. به همین دلیل است که انتخاب یک جراح با تجربه حائز اهمیت است. با توجه به توضیحات ارائه شده می توان گفت اهمیت مراجعه به بهترین متخصص پوست و مو بسیار بالاست و برای گرفتن بهترین نتیجه در انتخاب پزشک خوب دقت کنید.

آیا اقدامات احتیاطی یا عوارض جانبی وجود دارد که باید از آن آگاه بود؟

پس از جراحی، ناحیه برداشت شده روی سر و ناحیه کاشته شده روی صورت شما نیاز به مراقبت ویژه دارند. هر دو قسمت باید تمیز نگه داشته شوند.

دستورالعمل های مراقبت در منزل:

پزشک دستورالعمل های مراقبت در منزل را به شما می دهد. اینها ممکن است شامل استفاده از پماد آنتی بیوتیک برای پوست سر و صورت شما باشد.
برخی از فعالیت هایی که حداقل در چند روز اول باید از آنها اجتناب کنید عبارتند از:

 1. شنا کردن
 2. قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید
 3. سیگار کشیدن
 4. استفاده از سونا یا جکوزی
 5. فعالیت بدنی شدید، به ویژه هر آنچه که باعث تعریق شود
 6. لمس، مالش، یا خاراندن نواحی برداشت شده یا کاشته شده.

ممکن است به شما توصیه شود تا یک روز صورت خود را نشویید . پوست شما حساس خواهد بود، و احتمالا احساس خارش دارید اما برای جلوگیری از تحریک و عفونت، سعی کنید آن را به حال خود رها کنید.

نمونه کاشت ریش
نمونه کاشت ریش

عوارض جانبی بالقوه

صورت و پوست سر شما نیز ممکن است عوارض جانبی زیر را تجربه کند:

 1. ورم
 2. سرخی
 3. بی حسی
 4. دلمه موقت یا پوسته پوسته شدن

جای زخم در ناحیه اهداکننده شایع است، اما اغلب رشد طبیعی موهای شما آن را می پوشاند. روش FUE اسکارهای کوچک و اغلب غیرقابل توجه بر جای می گذارد. ولی روش FUT یک اسکار خطی در پشت سر بر جای می گذارد.

کاشت ریش کاشت ریش کاشت ریش کاشت ریش کاشت ریش کاشت ریش کاشت ریش کاشت ریش کاشت ریش کاشت ریش

نواحی کاشته شده روی صورت شما نباید زخم شوند، اما پوسته های موقتی وجود خواهد داشت. اگر پوسته پوسته شدن، قرمزی، تورم یا سوزش بعد از چند هفته ادامه یافت، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.

سایر خدمات لیما کاشت

سوالات متداول

آیا کاشت مو دردناک است؟

فرایند می تواند دردناک باشد اما شدت درد در هر فرد متفاوت است. اغلب افراد هنگام تزریق داروی بی حس کننده احساس درد خواهند کرد. همچنین، امکان دارد پزشک جهت کاهش درد و ناراحتی، ناحیه درمان را سرد کند. به طور کلی، این فرایند معمولا دردناک نیست.

دوره بهبودی پس از کاشت مو چگونه است؟

با توجه به این که میکرو گرافت فرایندی ساده و همراه با بی حسی موضعی است معمولا به بستری شدن در بیمارستان نیاز نخواهد بود. بدن میکرو گرافت را به عنوان بخشی از خود تلقی کرده و آن را پس نمی زند. همچنین، احتمال بروز جای زخم در این فرایند اندک است. در روز های اول پس از فرایند، فرد باید از شامپو های ضد عفونی کننده استفاده و از رفتن به سونا، ورزش کردن و قرار گیری در معرض نور خورشید اجتناب کند. بیمار ۱۰ روز پس از فرایند جهت کشیدن بخیه ها به مطب پزشک باز خواهد گشت.

معایب کاشت مو چیست؟

همچون هر فرایند دیگر، جراحی میکرو گرافت نیز با خطر خونریزی، عفونت و یا واکنش حساسیتی به ماده بی حس کننده همراه است. در این فرایند معمولا حد مشخصی برای حداکثر تعداد مو های پیوندی در یک جلسه وجود داشته و اغلب به بیش از یک جلسه درمانی نیاز است. احتمال اندکی نیز در زمینه از بین رفتن مو، ریزش آن و بروز جای زخم وجود دارد. با گذشت زمان، امکان دارد مو های اطراف محل پیوند ضعیف شوند.

هزینه کاشت مو چقدر است؟

هزینه فرایند بسته به تعداد مو های پیوندی، جلسات درمانی، وسعت ریزش مو، مهارت پزشک و کلینیک درمانی متفاوت است. به طور معمول، مردان به ۱ تا ۳ جلسه درمانی نیاز خواهند داشت.

بهترین سن برای انجام کاشت مو چه زمانی است؟

از آن جایی که بهترین نتایج معمولا در سنین ۳۰ تا ۴۰ سال به دست می آیند، اغلب متخصصان انجام این فرایند را در بازه سنی یاد شده توصیه می کنند.

نتایج کاشت مو چه مدت ماندگار هستند؟

در صورتی که پیوند مو به درستی انجام شود، نتایج آن دائمی خواهند بود. احتمال موفقیت این فرایند  ۹۰ تا ۹۵ درصد بوده و نتایج آن مادام العمر هستند.

آیا امکان ریزش مو پس از فرایند کاشت وجود دارد؟

پس از جراحی، همگام با عادت کردن بدن به فولیکول های جدید مو ریزش مو اتفاق می افتد. این ریزش موقت معمولا در هفته دوم تا هشتم پس از کاشت رخ داده اما ظرف ۳ ماه مو ها دوباره شروع به رشد می کنند. نتایج نهایی فرایند را می توان ۸ تا ۱۲ ماه بعد از جراحی مشاهده کرد. فولیکول مو های کاشته شده دارای توان بیشتری بوده و امکان ریزش آن ها بسیار اندک است. البته، کم پشت شدن مو ها در اثر افزایش سن پدیده ای رایج و طبیعی به شمار می آید.

فهرست مطالب