کاشت مو به روش FIT

کاشت مو به روش FIT

برداشت از قسمت بانک مو به صورت دانه دانه با پانچ دستی که روشی قدیمی بوده و جزء اولین روش های کاشت مو می باشد .

چرا کاشت مو به روش FIT

یکی از بهترین روش های کاشت مو، استفاده از کاشت مو به روش FIT می‌باشد. در این روش از یک پانج کوچک برای برداشت تعدادی از فولیکول‌های مو در ناحیه پر تراکم و کاشت آن در ناحیه مورد نظر استفاده می‌شود. هر واحد برداشت شده که گرافت مو نام دارد، شامل یک یا چهار فولیکول مو می‌باشد. کلمه FIT در اصل، مخفف کلمه استخراج واحد فولیکولی (Follicular Isolation Technique)می‌باشد. از سال 2018 بنا بر توصیه سازمان جهانی جراحی ترمیم مو یا ISHRS، نام این روش به ” برش واحد فولیکولی ” تغییر پیدا کرده است. این روش به وسیله روش‌های چون SUT تکمیل و پیشرفته تر شده است.

مراحل کاشت مو به روش FIT

کاشت مو به روش FIT را با نام FUE نیز می‌شناسند و تفاوتی با یکدیگر ندارند و یک پروسه یکسان در در نحوه کاشت طی خواهند کرد. این نوع کاشت مناسب افرادی است که طاسی گسترده مو ندارند. این روش جای زخمی در پشت سر فرد داوطلب باقی نمی گذارد؛ زیرا در این روش هر واحد فولیکول جدا از دیگری از ناحیه اهدا کننده استخراج می‌شود و در حالت کلی به صورت زیر توسط یک پزشک حاذق انجام می‌شود:

 • آزمایش و بررسی موهای فرد: در این مرحله، از موهای بیمار عکس‌برداری می‌شود تا در صورت نیاز در پرونده او موجود باشد. با معاینه سر و موهای زیباجو، میزان آسیب و محل مورد نیاز برای کاشت مو تعیین می‌گردد.
 • تعیین خط رویش مو: در این مرحله، پزشک متخصص ضمن مشورت با زیباجو، محل و تعداد فولیکول مورد نیاز برای کاشت را تعیین کرده و با استفاده از یک مارکر، خط رویش مو را روی سر می‌کشند. برای کاشت مو به روش FIT نیاز است که ناحیه بانک مو تراشیده شود تا بتوان فولیکول‌های مورد نظر را استخراج کرد.
 • بی‌حسی موضعی: به منظور حفظ آرامش زیباجو طی روند کاشت، ناحیه بانک و گیرنده مو با استفاده از داروهایی نظر لیدوکائین تحت بی‌حسی قرار خواهند گرفت.
 • استخراج واحدهای فولیکولی مو از محل اهدا کننده: برای کاشت مو به روش FIT، از موهای پشت سر یا موهای کناری سر برای پیوند استفاده می‌گردد. این مناطق که در اصطلاح بانک مو نامیده می‌شوند، در حالت عادی دچار ریزش نمی‌شوند و عواملی مانند ارث و ژنتیک نمی‌تواند باعث طاسی آن‌ها گردد. متخصص با استفاده از ابزار دقیق و استاندارد، واحدهای فولیکولی منفرد را با حداکثر دقت و ماهرانه از نواحی که دارای تراکم مو بالا هستند جدا می‌کند. تعداد فولیکول های برداشت شده در یک جلسه بسته به شرایط مویی فرد، بین 1500 تا 4500 فولیکول می باشد.
 • پالایش فولیکول‌ها زیر میکروسکوپ: پس از برداشت فولیکول، آن‌ها را در محلول‌های نگهدارنده مخصوص، می‌گذارند تا مانع از مرگ آنان شوند. سپس توسط چیدمان بر روی شیت (نوار کاغذی) به صورت مرتب چیده می‌شود و فولیکول‌ها را برای کاشت به ناحیه طاسی آماده می‌کند. در واقع این کار سرعت فرآیند پیوند مو را بالا می‌برد.
 • کاشت گرافت‌های پردازش شده در محل مورد نظر: پس از آماده‌سازی و ایجاد برش در ناحیه گیرنده، تک پیوندها به طرز ماهرانه‌ای در منطقه طاسی قرار می‌گیرند. لازم به ذکر است که زاویه و جهت رشد موها به برش‌هایی که قبلاً توسط پزشک ایجاد شده است بستگی دارد و همچنین برش زدن حرفه‌ای در نهایت منجر به حصول یک نتیجه طبیعی و زیبا می‌شود.
 • پایان جلسه کاشت مو: پس از انجام فرآیند کاشت که حدود 5 تا 8 ساعت ممکن است طول بکشد، نکات مراقبتی به فرد گوشزد می‌شود و داروهای مورد نیاز نیز نسخه خواهند شد.
مزایای روش کاشت مو به روش FIT
 • کم‌تهاجمی و بدون نیاز به بخیه

اولین و مهم‌ترین مزیت روش FIT، کم تهاجمی بودن آن است. در روش قدیمی‌تر، یعنی FUT، برای استخراج فولیکول‌ها می‌بایست پوست را به شکل نواری از پشت سر برداشت کرد. این کار با ایجاد برشی نسبتاً عمیق و خونریزی همراه بوده و نیاز به بخیه دارد. مشکلی که در روش FIT کاملاً برطرف شده است.

 • احتمال کم عوارض جانبی

کاشت مو در کل یک عمل جراحی محسوب می‌شود و تمام جراحی‌ها، خطرات و عوارض جانبی احتمالی خاصی دارند. در مورد کاشت مو خطراتی مانند عفونت، خونریزی‌های شدید و ایجاد لخته‌های خونی وجود دارد. البته این موارد بسیار نادر هستند و اگر مرکز معتبر و مجهزی را انتخاب کنید، احتمالشان به صفر می‌رسد.

به جز خطرات حاد، در روش FUT عوارضی مانند ایجاد گوشت اضافی در ناحیه‌ی برداشت نواری یا بی‌حس شدن دائمی پوست ناحیه‌ی بانک مو وجود دارد. این عوارض هم نادرند؛ ولی در روش FIT احتمال وقوعشان صفر است. به همین دلیل روش FIT امروزه محبوب‌تر از روش FUT است.

 • دوره‌ی بهبودی کوتاه و آسان‌تر

رخدادهایی مانند درد در بانک مو یا خونریزی که بعد از کاشت مو به روش FUT طبیعی هستند، بعد از روش کاشت مو به روش FIT، وجود ندارند یا بسیار محدود و خفیف‌اند. همچنین بعد از کاشت مو به روش FUT تا مدتی نباید ورزش‌های سنگین انجام دهید. این محدودیت در مورد روش FIT وجود ندارد.

 • امکان برداشت موهای نازک

در روش FUT تمام موهای استفاده شده برای کاشت، از فلپ یا نوار پوستی استخراج می‌شوند. نوار پوستی از حوالی برجستگی پشت سر برداشت شده و موهایی ضخیم و مقاوم به ریزش دارد. یکی از مواردی که در طبیعی‌ جلوه‌ نمودن خط رویش جدید در کاشت مو موثر است، موهای نازک‌اند. در روش FUT نمی‌توان موهای نازک را برداشت کرد ولی در روش FIT دست جراح باز بوده و می‌تواند موهایی با ضخامت‌های مختلف را برداشت کند.

 • مناسب برای کسانی که پوست سر سفتی دارند

یکی از محدودیت‌های کاشت مو میزان انعطاف پذیری پوست سر است. اگر پیش‌تر به روش FUT مو کاشته‌اید، به صورت ژنتیکی پوست سفتی دارید یا ورزشکار هستید، باید از روش FIT بهره ببرید. در روش FUT پوست سر به دلیل برداشت نواری پوست و نیاز به بخیه زدن، باید انعطاف پذیری مناسبی داشته باشد.

 • امکان استفاده از موهای بدن

در روش FIT می‌توان از موهای بدن (مثل موهای سینه) یا موهای ریش استفاده کرد. این کار در روش FUT ممکن نیست.

درخواست مشاوره

  با ما در ارتباط باشید : 00989122001325