۱_متخصص پوست و مو

۱_ درمان ریزش مو
21 مارس 2021
ریزش مو
۱_علت ریزش موی شدید و ناگهانی
21 مارس 2021


متخصص پوست و مو

در این بخش از نوشتار پاسخ پرسش های پر تکرار شما بصورت کامل توسط پزشک متخصص پوست و موی کلینیک خانه سفید داده شده است. خواهشمند است ضمن مطالعه دقیق پرسش و پاسخ های این بخش و مطالعه بخش نظرات اگر باز مسئله مبهمی در مورد ریزش موی خود داشتید در بخش نظرات سایت پرسیده تا به تکمیل این بخش و  این نوشتار کمک کرده باشید. همچنین پرسش شما ممکن است سوال بقیه هموطنان عزیز باشد و با دریافت پاسخ در این صفحه هم در وقت شما عزیزان صرفه جویی می شود هم ما توانسته ایم کمکی هرچند اندک به هموطنان عزیز خود کرده باشیم.

پزشکان متخصص
 • چرا با آغاز سی سالگی یا بعد از زایمان ریزش مو بیشتر می شود؟

عموما هر استرس شدیدی که به بدن وارد می شود می تواند باعث ریزش مو شود. معمولا دو یا سه ماه بعد از استرسی که به بدن وارد شده ریزش مو شروع می شود و ممکن است تا شش ماه ادامه یابد. به این حالت Telogen Effluvium یا ریزش موی ناشی از استرس گفته می شود. در حاملگی علاوه بر ریزش ناشی از استرس، بعد از سقط یا بعد از زایمان، تغییرات هورمونی شدیدی که در بدن به وجود می آید می تواند باعث ریزش مو شود.

با توجه به اینکه فرد شیردهی دارد یا خیر و همچنین مدت زمانی که از سقط یا زایمان گذشته است، با درمان مناسب می توان از آن جلوگیری کرد. معمولا پزشک ترکیبی از داروهای هورمونی، محلول های تقویتی، آمپول های بیوتین بپانتن را تجویز می کند.

 • ریزش موی پس از زایمان تا چه مدت ادامه دارد؟

عموما ریزش موی بعد از زایمان، دو تا چهار ماه بعد از زایمان شروع می شود و می تواند تا شش ماه ادامه یابد. خوشبختانه یک تا دو سال بعد به مرور موها به تراکم اولیه ی خود باز می گردند. با درمان های مناسب می توان مدت زمان و حجم ریزش مو را کاهش داد تا موها سریع تر به حجم اولیه ی خود برگردند.

 • انگل دمودکس چه میزان بر ریزش مو تاثیرگذار است؟

انگل دمودکس به طور طبیعی بر سطح پوست و کف سر بیشتر افراد وجود دارد. افزایش تعداد این انگل ها روی پوست صورت ضایعاتی شبیه روزاسه و همچنین التهاب پوستی ایجاد کند. دمودکس روی پوست سر باعث تغییراتی مانند پوسته ریزی و التهاب می شود. انگل دمودکس معمولا به طور مستقیم بر ریزش مو تاثیر ندارد اما تحمل (Compliance) بدن را در برابر محلول ها و داروهای موضعی کاهش می دهد. این حالت منجر به پوسته ریزی، التهاب و خارش پوست سر می شود که برای فرد مبتلا بسیار آزاردهنده است.

 • آیا موی افرادی که به دلیل شیمی درمانی ریزش کرده، دوباره رشد خواهد کرد؟

همان طور که می دانید ریزش مو بخشی از عوارض شیمی درمانی است. بسته به رژیم شیمی درمانی و مدت زمان و دفعاتی که فرد تحت شیمی درمانی قرار گرفته است، آسیب ناشی از آن می تواند برگشت ناپذیر باشد. بر اساس نوع داروی شیمی درمانی، درمان های موضعی، تزریق، PRP، مزوتراپی مو و تریپل تراپی می توانند تا حدی از این آسیب جلوگیری کنند.

نمی توان گفت موهای از دست رفته به طور قطع بر می گردند چون میزان اثرگذاری این روش ها به نوع داروی شیمی درمانی، نوع سرطان، رژیم و مدت شیمی درمانی و حتی نوع داروهایی که به عنوان نگهدارنده بعد از پایان شیمی درمانی مصرف می شود، بستگی دارد. برای مثال تاموکسیفن و داروهای مشابه آن که در درمان سرطان سینه استفاده می شود، بر ریزش موها اثر نامطلوب دارند.

به طور دقیق نمی توان گفت چه مقدار از موهای ریخته دوباره رشد خواهند کرد. اقدامات درمانی لازم باید حدود یک تا دو سال بعد از اتمام شیمی درمانی ادامه یابد و بعد از آن با بررسی شرایط می توان تصمیم گرفت که نیاز به کاشت موی مجدد هست یا خیر.

 • آیا مصرف ماینوکسیدیل برای افراد باردار توصیه می شود؟

مصرف ماینوکسیدیل در دوران بارداری ممنوع است و حتی بهتر است از یک ماه قبل از بارداری مصرف آن متوقف شود.

 • چه توصیه ای برای ریزش موی ناشی از قطع مصرف قرص ضد بارداری وجود دارد؟

اگر فرد سابقه ی بیماری هورمونی داشته باشد، باید داروی های گیاهی شبه هورمونی مثل سائوپالمتو و داروهای کاهش وزن را جایگزین داروهای هورمونی خود کند و برای درمان کیست تخمدان به ورزش منظم بپردازد. اما اگر فرد به منظور پیشگیری از بارداری از قرص های ضد بارداری استفاده می کرده و اکنون با قطع آن دچار ریزش مو شده، می توان از ویتامین های گروه B ، آمپول بیوتین بپانتن، محلول های ضد ریزش استفاده کرد. در ریزش موهای شدیدتر، محلول های هورمونی موضعی مثل پروژسترون و استرادیول می توانند اثر گذار باشند.

 • عواملی مثل استرس یا مصرف استروئید می تواند باعث ریزش موی کاشته شده شود؟

موهای کاشته شده عموما به ریزش مقاومند. اما تغییرات هورمونی و اضطرابی می توانند بر رشد مو و نتیجه ی نهایی کاشت مو اثر نامطلوب بگذارند. محلول های موضعی و درمان های کمکی مثل PRP ،تریپل تراپی، مزوتراپی و در صورت نیاز داروهای هورمونی می توانند از ریزش جلوگیری کنند.

 • آیا موهایی که در اثر پایین بودن سطح هموگلوبین خون دچار ریزش شده اند، دوباره رشد می کنند یا خیر؟

اگر ریزش مو به دلیل کمبود ذخیره ی آهن بدن باشد و فرد سابقه ی اختلالات هورمونی و ریزش موی خانوادگی نداشته باشد، با درمان های موضعی و جبران فقر آهن قابل بازگشت است.

 • مصرف چند دوره آمپول بیوتین مجاز است؟

آمپول های بیوتین و بپانتن در گروه ویتامین های B قرار دارند.این ترکیبات محلول در آب هستند و به همین دلیل مصرف بیش از حد آن ها مسمومیت ایجاد نمی کند. بنابراین حتی اگر بیش از حد هم تزریق شوند، از طریق ادرار دفع خواهند شد. نکته ی قابل توجه این است که مصرف ویتامین تا وقتی که بدن با کمبود آن مواجه است اثرگذار است.

هنگامی که کمبود آن برطرف شد، مصرف بیشتر آن کمکی نخواهد کرد و اضافی آن دفع خواهد شد. بنابراین تزریق طولانی مدت آن توصیه نمی شود. برای مثال یک دوره ی شش تایی آمپول بیوتین تجویز می شود، سپس سه تا شش ماه بعد بر اساس نیاز بدن دوره ی بعدی توصیه خواهد شد. به طور کلی مصرف بیش از اندازه و مداوم آن اثر مطلوبی نخواهد داشت.

 • آیا سطح بالای هورمون پرولاکتین می تواند باعث ریزش موی سر و ابرو شود؟

بله. تغییرات هورمونی مثل افزایش پرولاکتین، عدم توازن هورمون های FSH و LH و افزایش تستوسترون همگی می توانند باعث ریزش مو شوند و نیاز به درمان مناسب خود دارند.

 • آیا درماتیت سبوروئیک و چربی کف سر باعث ریزش مو می شود؟

درماتیت سبورئیک با خارش، سوزش، پوسته ریزی سر نمایان می شود، اما عامل مستقل ریزش مو نیست. نکته ی قابل توجه این است که افرادی که مبتلا به درماتیت سبورئیک هستند، در مقایسه با افراد دیگر، تحمل کمتری نسبت به درمان های موضعی نشان می دهند. برای مثال مصرف محلول ماینوکسیدیل که یکی از درمان های اصلی ریزش مو است را به سختی تحمل می کنند، چون این دارو باعث خارش و سوزش پوست سر می شود. اکثر داروها و محلول های تقویت کننده ی مو، پایه ی الکلی دارند که پوست سر را تحریک و تشدید درماتیت سبورئیک می شوند. در نتیجه اگزمای سبورئیک به خودی خود باعث ریزش مو نمی شود.

 • آیا با درمان سندروم پلی کیستیک تخمدان موها مجددا رشد خواهند کرد؟

بله. با درمان مناسب و طولانی مدت و ترکیبی از داروهای هورمونی، محلول های موضعی حاوی هورمون، محلول ماینوکسیدیل و تزریق های تحریک کننده ی رشد مو می توان زمینه ی بهبود رشد و تراکم مو را فراهم کرد. شاید صد در صد موها مجدد رشد نکنند اما این درمان در کاهش ریزش و افزایش حجم مو موثر خواهد بود. معمولا سندروم تخمدان پلی کیستیک به طور متوسط از پنج تا ده سال در فرد تشخیص داده نمی شود. بنابراین این که چند درصد از موها دوباره رشد کنند، به مدت زمانی که فرد مبتلا به سندروم بوده است بستگی دارد.

 • آیا ممکن است موهایی که در اثر بیست سال ابتلا به بیماری تریکوتیلومانیا دچار ریزش شده اند، دوباره رشد کنند؟

بیماری تریکوتیلومانیا یا کندن موی وسواسی می تواند باعث تخریب دائمی ریشه ی مو شود و برخی از موهای کنده شده قابل برگشت نیستند. عموما شش ماه تا یک سال پس از درمان این اختلال، اقدامات تقویتی، PRP ، درمان های محرک رشد مو، تزریق های استروئید با دوز پایین در کنار مزوتراپی، محلول های ماینوکسیدیل و داروهای هورمونی می تواند مفید باشد.

متخصصان مو

مرکز مشاوره لیما کاشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره رایگان