مدرن ترین روش های کاشت مو

مدرن ترین روش های کاشت مو
لیما کاشت
مدرن ترین روش های کاشت مو
كاشت-مو-به-روش-bht-
مزوتراپی

قبلی
بعدی

مدرن ترین روش های کاشت مو

حدود ۷۰ سال پیش، زمانی که اولین روش کاشت مو در جهان معرفی گردید، شاید کمتر کسی پیش بینی می کرد که روزی کاشت مو به یک روش قطعی درمان مشکلات طاسی و کم پشتی موهای سر مبدل گردد. بله، امروزه به جرات می توان گفت که کاشت مو انقلاب بزرگی در درمان مشکلات ریزش مو می باشد. گسترش علم پزشکی نیز در گذر زمان، تکنیک های جدید و کامل تری از کاشت مو را توسعه داده، به طوری که هر تکنیک محدودیت های تکنیک های پیشین خود را تا حدودی بر طرف کرده و می توان با توجه به فیزیولوژی افراد، مناسب ترین تکنیک را انتخاب کرد. امروزه برای طیف گسترده ای از افراد، کاشت مو انجام می شود.

در کشور عزیزمان ایران نیز، علم کاشت مو توسط متخصصین برجسته برای متقاضیان انجام می شود و به طور قطع امروزه ایران یکی از قطب های کاشت مو در جهان به حساب می آید. در این مطلب سعی کرده ایم که اطلاعات کاملی راجع به روش های نوین کاشت مو در ایران و جهان به شما ارائه دهیم.

مقدمه ای بر فرآیند کاشت مو

اساس تمامی تکنیک های کاشت مو، برداشت گرافت های مو از بانک مو به روش های مختلف و کاشت آن ها در ناحیه کم پشت و طاس سر می باشد. هر تکنیک از کاشت مو اصولا مناسب یک سری از متقاضیانی است که به وسعت ناحیه طاس سرشان و صلاح دید پزشک متخصص وابسته است. روش های مختلف کاشت مو از چند جهت با یکدیگر تفاوت دارند:

 1. بانک موی مورد استفاده در روش های مختلف ممکن است تا حدودی متفاوت باشند. به طور کلی بهترین بانک مو، موهای ناحیه پشت سر و کنار گوش است، اما در برخی از روش ها مانند روش سوپر ترکیبی و روش BHT امکان برداشت گرافت های مو از بانک موهای بدن یعنی ناحیه قفسه سینه و زیر ریش نیز میسر است.
 2. تفاوت مهم دیگر به نحوه برداشت گرافت ها از بانک مو بر می گردد. به عنوان مثال، در کاشت مو به روش FUT برداشت فولیکول ها از ناحیه بانک موها به صورت نواری انجام می شود. این در حالی است که در کاشت مو به روش FIT، برداشت فولیکول های مو به صورت جداگانه و یک به یک صورت می گیرد. همچنین در برخی تکنیک ها مانند کاشت مو به روش سوپر ترکیبی امکان برداشت گرافت ها با هر دو تکنیک FUT و یا FIT وجود دارد.
 3. ابزار و نحوه استخراج گرافت ها از بانک مو نیز یکی دیگر از تفاوت های بارز این تکنیک ها می باشد. به عنوان مثال، در تکنیک میکرو FIT، از ایمپلنتر مینیاتوری به منظور برداشت استفاده می شود که بسیار ظریف و دقیق می باشند. سوراخ های بسیار ریزی که در اطراف فولیکول مو ایجاد می شود، با دقت هر چه تمام و بدون ایجاد آسیب فیزیکی به فولیکول ها، آن را از بافت های اطراف جدا می کند. اما در تکنیک میکرو گرافت، پزشک متخصص با به کارگیری یکی از دو تکنیک هولدرهای اتوماتیک و یا تکنیک تریکوفیتیک اسکارلت، سوراخ های بسیار ریزی را در بانک مو ایجاد و فولیکول های مورد نظر را برداشت می کند. همچنین دستگاه های فوق پیشرفته ای که در تکنیک سوپر FUE استفاده می شود، بدون ایجاد آسیبی به بانک مو و فولیکول ها، به دقت بهترین فولیکول ها را که ضخامت مناسبی نیز داشته باشند، استخراج می کند.

علل پیدایش تکنیک های نوین کاشت مو

اما سوال اساسی اینجاست که علت اصلی پیدایش این تکنیک ها در طول زمان چه بوده است؟ به طور کلی عوامل متعددی هستند که به عنوان معیار کیفیت سنجی برای بررسی و ارزیابی تکنیک های مختلف کاشت مو، در نظر گرفته می شوند. در اصل تکنیک های جدید و پیشرفته بر مبنای همین معیار ها گسترش یافته اند. به طور خلاصه:

 1. ابزارهای پیشرفته ای که در جدیدترین روش های کاشت مو به کار می روند، باعث بالاتر رفتن دقت و سرعت انجام پروسه کاشت مو می شوند و می توانند نتایج بهتری را ایجاد کنند.
 2. برخی از این تکنیک ها در صورت صلاح دید پزشک، علاوه بر سر، قابلیت اجرا برای ریش و سبیل و ابرو را نیز دارند. چرا که تکنولوژی پیشرفته امکان ایجاد شکاف هایی بسیار مینیاتوری در مناطق ظریف مثل ابرو و ریش را فراهم می کند.
 3. در تکنیک های جدیدتر همواره سعی می شود تا کمترین تهاجم نسبت به روش های پیشین وجود داشته باشد، به طوری که در روش های جدیدتر امروزی، آثاری از خونریزی و بخیه وجود ندارد. بدین ترتیب محل برداشت مو از ناحیه بانک مو، پس از بهبودی کامل غیر قابل تشخیص باقی خواهد ماند.
 4. زخم ، گزگز و درد های غیرقابل تحمل در روش های نوین به ندرت اتفاق می افتد.
 5. استفاده از ابزارهای مینیاتوری و پیشرفته تر در تکنیک های جدید، خط رویش طبیعی تری را ایجاد می کنند چرا که امکان انتخاب موها با ظرافت های متفاوت از بانک مو برای پزشک جراح وجود دارد.
 6. آسیب مکانیکی به فولیکول ها در اثر استخراج از بانک مو به لطف برخورداری از دستگاه های پیشرفته تر، بسیار کمتر خواهد شد.
 7. همچنین در روش هایی که امکان آنالیز و اسکن فولیکول ها وجود داشته باشد، پزشک می تواند با کیفیت ترین فولیکول ها را برای پیوند، استخراج کند که این عامل بر ارتقا نتایج ، بسیار تاثیر گذار خواهد بود.
 8. جدیدترین روش های کاشت مو در ایران

  همگام با پیشرفت علم پزشکی در جهان، به لطف زبده ترین و با سابقه ترین متخصصین کاشت مو، روش های نوین کاشت مو در کشور عزیزمان ایران نیز به طور کاملا تخصصی در کلینیک تخصصی کاشت مو خانه سفید به متقاضیان گرامی ارائه می شود. جدیدترین تکنیک های کاشت مو در ایران به شرح زیر می باشند:

  • تکنیک کاشت مو به روش Micro FIT

  کاشت مو به روش Micro FIT یا MFIT یکی از جدیدترین روش های حوزه کاشت مو در ایران است. همان طور که از نام این روش مشخص است، اساس این روش همان روش FIT است اما با کمک ابزارها و دستگاه های دقیق تر و ظریف تر انجام می شود. ظرافت دستگاه ها به حدی است که حتی از ایمپلنترهای استفاده شده در ربات کاشت موی ARTAS (پانچ‌هایی با قطر ۱ میلی‌متر دارد) هم ظریف‌تر هستند.

  در این تکنیک با کمک دستگاه ایمپلنتر مینیاتوری، سوراخ‌هایی با قطر مختلف از ۰/۶ تا ۰/۹ میلی‌متر بر روی پوست ناحیه بانک مو ایجاد و فولیکول ها را از بافت اطراف آن جدا می کند. ایمپلنتر مینیاتوری از پانچ با سر چرخان تشکیل شده که مانند یک مته وارد پوست می شود و با کمک نیروی مکش فولیکول ها استخراج می شوند.

  از طرفی سوراخ‌های ایجاد شده بسیار ریز هستند لذا احتمال ایجاد خونریزی بسیار کم خواهد بود و نیازی به بخیه برای بستن ناحیه برداشت شده ندارند و این ویژگی نیز برخلاف روش FUT است که با خونریزی و زخم همراه بوده و نیاز به بخیه دارد. به همین دلیل دوره نقاهت پس از کاشت به روش Micro FIT کوتاه تر است. در نهایت پس از آماده سازی گرافت هایی که در مرحله قبل استخراج شده بودند، توسط هولدر دستگاه یا انبرک های مخصوص وارد پوست نا

 9. از مزایای قابل ذکر این روش می توان به موارد زیر اشاره کرد:
  • کاهش عوارض جانبی همچون برداشت ناقص فولیکول ها، دفن فولیکول ها و عدم تماس مستقیم فولیکول ها با ابزارهای جراحی به دلیل استفاده از ایمپلنتر مینیاتوری با قابلیت پانچ چرخان.
  • امکان تکمیل کاشت مو در یک روز؛
  • امکان بالاتر بردن کیفیت گرافت های استخراج شده به کمک دستگاه‌های مینیاتوری تکنیک Micro FIT.
  • عدم نیاز به تراشیدن سر.

  لازم به ذکر است که تقریبا تمامی افراد می توانند کاندید این تکنیک باشند به جز متقاضیانی که بانک مو غیر متراکم و ناکافی و یا سابقه ایجاد زخم های کلیویایی داشته باشند.

  • تکنیک کاشت مو به روش Micro Graft

  در کاشت مو به روش میکروگرافت به کمک ابزارهای پیشرفته و مخصوصی به نام ” هولدرهای اتوماتیک” در سایز میکرون برداشت فولکیول ها انجام می شود (در صورت صلاحدید پزشک و وجود طاسی زیاد از روش تریکوفیتیک اسکارلت نیز برای برداشت گرافت ها استفاده می شود). سپس با استفاده از سوزن‌های بسیار کوچک، سوراخ‌هایی به اندازه ۱ میلی متر در نواحی طاسی و یا کم پشت ایجاد و گرافت های آماده شده به وسیله میکرو ایمپلنتر داخل سوراخ‌ها کاشته می‌شوند.

  امکان پیوند گرافت ها تا ۲ برابر بیشتر از سایر روش ها، تهاجم کمتر، اجرای آسان این تکنیک به دلیل دارا بودن تکنولوژی پیشرفته در کنار نتایج قابل قبول و ظاهر طبیعی که به همراه دارد، روش میکروگرافت را مورد توجه بسیاری از متخصصین پوست و مو و متقاضیان قرار داده است. در حال حاضر این تکنیک به طور کامل و تحت نظارت زبده ترین متخصصین کاشت در کلینیک تخصصی کاشت مو خانه سفید برای علاقه مندان انجام می شود.

  در همه افرادی که کاندید این تکنیک می شوند، وجود موهای پشت سر یا کنار گوش ضروری است و افرادی که در این نواحی تراکم مو بیشتری داشته باشند، نتایج بهتری خواهند گرفت. خوشبختانه طیف وسیعی از متقاضیان اعم از افرادی که طاسی های ناحیه ای، طاسی دائم، ریزش مو شدید و یا کچلی داشته باشند، و نیز متقاضیان کاشت ریش و سبیل و کاشت ابرو می توانند کاندید این تکنیک باشند. هیچ محدودیت برای اجراء این تکنیک برای بانوان عزیز وجود ندارد.

  اگر چه که این روش از کاشت مو به عنوان کم عارضه ترین تکنیک در نظر گرفته می شود، اما به دلیل پیشرفته تر و جدید بودن ابزارهای این تکنیک، تبحر پزشک متخصص در استفاده از ابزارها و اجراء صحیح این تکنیک بسیار حائز اهمیت است که علاوه بر امکانات مدرن و مجهزی که در کلینیک تخصصی کاشت مو خانه سفید وجود دارد، حضور متخصصین زبده و با تجربه در امر کاشت مو نیز توانسته رضایت متقاضیان را در امر کاشت مو در پی داشته باشد.

  • تکنیک کاشت مو به روش Super FUE

 10. این تکنیک نیز بر مبنای کاشت مو به روش FUE بوده و همانند روش FIT فولیکول ها به طور جداگانه استخراج می شوند با این تفاوت که اجرای مراحل برداشت و کاشت همگی به کمک دستگاه های پیشرفته و هوشمند انجام می شوند، لذا محدودیت های تکنیک های پیشین را مرتفع کرده است. در حال حاضر این تکنیک یکی از با کیفیت ترین روش های کاشت مو شناخته می شود و نتایج آن بسیار به تخصص و تجربه پزشک وابسته است.

  به طور خلاصه برای اجرای کاشت مو به روش Super FUE ابتدا پوست سر توسط اسکنر های سه بعدی به دقت آنالیز شده و به کمک لیزرهای مخصوصی خط رویش مهندسی و طراحی می شود. سپس گرافت هایی که ریشه های ضخیم تر و سیاه تری داشته باشند، توسط دستگاه های هوشمند و اتوماتیک از بانک مو استخراج می شوند. پس از استخراج، فولیکول ها تا فرارسیدن زمان کاشت، به کمک تجهیزات نگه دارنده ویژه ای (که محیطی ایزوله، استریل و حاوی مواد مغذی برای فولیکول هاست) ذخیره می شوند و  به این ترتیب بقای آن ها تا ۵ برابر بیشتر از سایر تکنیک ها حفظ می شود.

  با کمک دستگاه ایمپلنتر مخصوصی که این تکنیک دارا می باشد، شکاف های بسیار ظریفی با عمق مشخص در ناحیه گیرنده ایجاد و فولیکول ها در نواحی کم پشت کاشته می شوند. استفاده از این تکنیک، دقت و سرعت کاشت مو را به طور قابل توجهی بالاتر می برد. به عنوان محدودیت اصلی این تکنیک، می توان به لزوم کوتاه کردن موهای سر اشاره کرد.

  • آنالیز پوست سر توسط اسکنر های سه بعدی ، اطلاعات بسیاری راجع به وسعت ناحیه کاشت و تعداد فولیکول های مورد نیاز برای پیوند، ویژگی های پوست سر از منظر میزان رطوبت و کشسانی، ویژگی های ناحیه بانک مو، تعیین مناسب ترین نواحی برای انتخاب به عنوان بانک مو، ارزیابی دقیق تعداد فولیکول های قابل برداشت از بانک مو، تعیین علت ریزش مو، وجود بیماری های پوستی، بررسی ضخامت و ریشه های گرافت ها، ارزیابی عمق ریشه ها به منظور کاهش احتمال ایجاد آسیب حین برداشت، بررسی نحوه خونرسانی به پوست سر ، تعیین تراکم موهای سفید و سیاه به طوری که بتوان موهای با ریشه های سیاه را استخراج کرد.
  • دستگاه های اتوماتیک دارای قابلیت تنظیم زاویه و سرعت چرخش کانولا بوده و کمترین خونریزی یا آسیبی را به فولیکول ها می رسانند.
  • امکان استخراج گرافت های چند ریشه ای تا ۵ برابر بیشتر میسر است.
  • عوارض جانبی همچون عفونت به دلیل یک بار مصرف بودن پانچ و قلم های دستگاه، بسیار ناچیز است.

  تقریبا تمامی علاقه مندان به کاشت مو که موهای کم پشتی داشته باشند و به دلایل متعددی همچون سفتی پوست سر نتوانند کاندید تکنیک هایی از قبیل FUT شوند، می توانند از این تکنیک نتایج قابل قبولی دریافت کنند.

  • تکنیک کاشت مو به روش DHI

 11. کاشت مو به روش DHI یک روش کاملا جدید کاشت مو و مخفف عبارت “Direct Hair Implantation” به معنی “کاشت موی مستقیم” است و فرآیند استخراج فولیکول ها نیز در این تکنیک دقیقا مشابه روش FUE است، با این تفاوت که اجرای دو مرحله ی استخراج و کاشت فولیکول ها به صورت همزمان بوده و به عنوان بخشی از یک فرآیند یک یا دو مرحله ای با هم ترکیب می شوند و بدین ترتیب پزشک فولیکول های موی استخراج شده را مستقیماً در مناطق دریافت کننده و کم پشت سر، می کارد.

  فناوری پیشرفته این تکنیک، توانسته کاشت مویی با نتایج مادام العمر و بدون استفاده از تیغ جراحی یا زدن بخیه و ایجاد شکاف در پوست سر برای متقاضیان گرامی به همراه داشته باشد به طوری که تنها در یک جلسه ، تراکم قابل قبولی فراهم خواهد شد. بالاتر بودن سرعت اجرا این تکنیک در نهایت، مدت زمان باقی ماندن پیوندها در خارج از بدن را کاهش داده و فولیکول های کمتری به این ترتیب آسیب می بینند. عدم نیاز به تراشیده شدن مو ها نیز از دیگر مزیت های این تکنیک است.

  توجه داشته باشید که همچون سایر روش های نوین کاشت مو، تسلط کافی پزشک متخصص بر نحوه اجرا تکنیک DHI به کاهش عوارض جانبی و موفقیت آمیزتر بودن پیوند، می انجامد، لذا انتخاب کلینیک مناسب بسیار حائز اهمیت است.

 12. آشنایی با روش های جدید کاشت مو در جهان

  برخی دیگر از تکنیک های کاشت مو نیز وجود دارند که اخیرا در کشورهای پشرفته تر ارائه می شوند که در ادامه به برخی از آن ها به اختصار اشاره خواهیم کرد:

  • تکنیک کاشت مو به روش Super FIT

  همان طور که از اسم این تکنیک مشخص است، کاشت مو بر اساس اصول روش FIT خواهد بوده که فولیکول ها به طور تک تک از بانک مو استخراج می شوند و همه مراحل توسط دستگاه های پیشرفته و اتوماتیک انجام می شود. این تکنیک تقریبا برای تمامی متقاضیان بسته به صلاحدید پزشک انجام شده و به واسطه تکنولوژی پیشرفته ای که دارد، علاوه بر افزایش سرعت و دقت، نتایج منحصر به فردی را نیز در پی دارد.

  درد و خونریزی و بخیه در این تکنیک وجود ندارد. کل فرآیند کاشت مو به روش Super FIT بدون نیاز به بی هوشی و تنها با استفاده از بی حسی های موضعی خواهد بود و برای ایجاد بی حسی نیز از سوزن استفاده نمی شود چرا که مواد بی حس کننده توسط دستگاه مخصوصی اعمال می شوند. بهره مندی از دستگاه های پیشرفته در این روش، امکان استخراج گرافت هایی با ریشه های چندتایی را برای پزشک فراهم می کند که تراکم کاشت را به طرز قابل توجهی تا ۵ برابر افزایش خواهد داد.

  تکنولوژی پیشرفته این تکنیک احتمال آسیب به فولیکول ها و بانک مو را به صفر رسانده است. در این تکنیک نیز ایمپلنترهای مخصوص کار کاشت فولیکول ها را بر عهده دارند و آن ها در عمق مناسب و زاویه مورد نظر می کارد. دقت در اجرای این تکنیک به تخصص پزشک وابسته است و تا ۱۰ برابر دقت کاشت با ابزارهای این روش بیشتر از تکنیک های قبلی شده است.  ظرافت و دقت ابزارهای این تکنیک، امکان کاشت ریش و سبیل و ابرو را نیز میسر می کند. با این وجود در این تکنیک نیز نیاز به کوتاهی مو سر وجود دارد.

  • لیزرتراپی این تکنیک در ناحیه کاشت، علاوه بر کاهش التهاب ناشی از پیوند و اسکار بر روی پوست، سرعت بهبودی پس از پیوند را نیز بهبود بخشیده است.
  • تکنیک کاشت مو به روش NeoGraft

  کاشت مو به روش NeoGraft یک روش نیمه اتوماتیک متشکل از FUE است و یکی از مدرن ترین تکنیک های کاشت مو در جهان به شمار می آید که از فناوری جدیدی به نام Venus Treatments استفاده می کند. گفته می شود در این تکنیک با از بین بردن برخی خطاهای انسانی مرتبط با کاشت مو، روش NeoGraft از سایر روش های مبتنی بر FUE موثر تر است.

  در تکنیک NeoGraft ، فولیکول های مو با کمک یک ابزار برداشته و با مکش خارج می شوند. این تکنیک نیازی به مرحله جداگانه برای ایجاد برش و فولیکول های مو ندارد . به این صورت که با کمک ابزاری ویژه ای، ایجاد برش و کاشت فولیکول ها به طور همزمان انجام می شوند. در تکنولوژی تکنیک NeoGraft در مقایسه با روش های FUE و FUT ، احتمال ایجاد ضربه و آسیب به فولیکول های مو کمتر می باشد و بدین ترتیب میزان بقای فولیکول های پیوندی بیشتر است. این تکنیک از روش های بسیار کم تهاجمی کاشت مو است که آسیبی به عروق خونی و اعصاب محیطی نمی رساند و به هیچ بخیه ای نیز نیاز ندارد. سرعت اجرا این تکنیک نیز به مراتب بالاتر از روش FUE است.

  دستگاه نئوگرافت ۲

   

  • تکنیک کاشت مو به روش Sapphire FUE

  این روش یکی از جدیدترین تکنیک های کاشت مو است و ابزارهای مورد استفاده مجهز به یاقوت های برش خورده ای هستند که ضمن کاهش درد، هیچ گونه آسیب بافتی نیز به بانک مو نمی رسانند. چراکه فقط فولیکول ها استخراج می شوند و برداشت های بافتی انجام نمی شود. به منظور استخراج گرافت های مو، شکاف های بسیار ظریف با قطر ۰/۶ الی ۰/۷ میلی متر ایجاد می شود و به دلیل ظریف بودن خونریزی ندارد و در دوره نقاهت به سرعت بهبود می یابند، لذا هیچ گونه جای زخم بر جای نخواهد ماند.

  • دارا بودن بانک موی قوی و قابل برداشت، برای اجرای روش Sapphire بسیار مهم است.
  • شکاف های بسیار ظریفی که ایجاد می شوند، متناسب با اندازه فولیکول های می باشند، فلذا ریشه مو می تواند در کانال هایی با عمق مناسب و کاشته شود که امکان تغییر زاویه کاشت وجود نخواهد داشت و شکل اصلی آنها حفظ می شود.
  • تیغه های مورد استفاده در تکنیک Sapphire ضد باکتری بوده و آسیب بافتی یا عفونت ایجاد نخواهند کرد.
  • امکان کاشت تعداد بیشتری از گرافت ها به روش Sapphire وجود دارد.
  • نتایج نهایی پیوند طبیعی تر و متراکم تر خواهند بود.

لیما کاشت

فارسی
WeCreativez WhatsApp Support
هر سوالی که دارین میتونید از طریق پشتیبانی ما با ما در میان بزارین
👋 سلام چطور میتونم کمکتون کنم ؟