آیا کاشت مو درد دارد ؟

کاشت مو
۱_رابطه کاشت مو با بیماری قلبی
8 آوریل 2021
کاشت مو به روش Micro FIT
۱_ کاشت مو برای بیماران هپاتیتی و ایدزی
8 آوریل 2021

آیا کاشت مو درد دارد ؟

آیا کاشت مو درد دارد ؟

آیا کاشت مو درد دارد ؟

یکی از سوالاتی که اغلب در کلینیک خانه سفید از ما پرسیده می شود این است که آیا پیوند مو دردناک است یا خیر. به طور کلی، پاسخ دادن به این سوال دشوار است چرا که هر بیمار آستانه ی تحمل درد و زمان بهبود متفاوتی از دیگری دارد.

بنابراین برخی ممکن است سطح متفاوتی از درد و ناراحتی را تجربه کنند. از طرفی روش های مختلفی جهت پیوند مو وجود دارد و ممکن است در درمان های مختف، میزان درد نیز متفاوت باشد.

اگر متقاضی کاشت مو، به همه توصیه ­های قبل از جراحی پزشک خود عمل کرده باشد در حین عمل دچار درد نمی شود. اما تا چند روز بعد از جراحی کاشت فرد احساس درد می کند، همچنین به هنگام تزریق داروهای بی­حسی ممکن است فرد احساس درد کند که این درد با توجه به آستانه تحمل هر فردی متفاوت است.

درد ناشی از جراحی کاشت مو در هر روش متفاوت است. ما در ادامه علل بوجود آمدن درد و همچنین راه های تسکین آن را خواهیم گفت.

درد ناشی از کاشت مو

جراحی کاشت مو مانند دیگر جراحی های زیبایی ممکن است همراه درد باشد. درد کاشت مو به علت تزریق داروهای بی حسی در ناحیه بانک مو یا ناحیه برداشت گرافت و ناحیه کاشت گرافت می ­باشد. میزان درد حاصل از این داروها در هر فرد متفاوت است، اما این درد شدید نیست و به راحتی قابل کنترل می باشد. همچنین پس از عمل تا چند روز فرد احساس درد می کند که این درد کاملا طبیعی است و پس از چند روز از بین می رود.

برخی افراد به علت رعایت نکردن توصیه های قبل از کاشت مو دچار درد می شوند. برای مثال مصرف سیگار و مشروبات الکلی باعث از بین رفتن تاثیر داروهای بی حسی می گردد، در نتیجه منجر به احساس درد در حین عمل کاشت می شود.

میزان درد جراحی کاشت مو در هریک از روش ها متفاوت است. در ادامه به بررسی میزان درد در کاشت به روش FIT و FUT که از اصلی ترین روش­ های پیوند مو هستند می پردازیم.

درد کاشت به روش FUT :

در کاشت مو به روش FUT به علت برداشت نواری گرافت های از ناحیه بانک مو و بعد از آن بخیه زدن آن ناحیه ممکن است درد بیشتری احساس شود. کاشت به این روش زمان بیشتری برای رسیدن به بهبودی کامل نیاز دارد و زخم های کوچکی در نواحی جراحی شده بوجود می آورد، که پس از گذشت زمان و مراقبت­ های لازم درمان می شود.

درد کاشت به روش FIT :

در روش کاشت مو FIT برداشت گرافت ها بصورت تکی و بدون ایجاد کردن نواری در پشت سر انجام می شود. این روش آسیب کمتری به سر فرد می رساند و زخم های حاصل از آن نسبت به دیگر روش ها سطحی تر است. برای بهبودی کامل زخم ها ۳ تا ۷ روز (با توجه به بدن فرد و سیستم دفاعی آن) زمان لازم است.

کاهش درد کاشت مو

این واقعیت وجود دارد که پیوند زدن مو در واقع یک عمل جراحی است و در نتیجه برای به حداقل رساندن درد ناشی از آن نیاز به بی حسی موضعی است. همین عامل یکی از نشانه های این موضوع است که ممکن است عمل با درد همراه باشد، به هرجهت، بی حسی موضعی برای از بین بردن هرگونه درد در طول درمان پیوند موی طبیعی استفاده می شود.

گفته می شود که بر اساس گزارش بیماران، در طول عمل احساس ناراحتی وجود دارد. اما به محض اتمام پیوند، اغلب بیان می کنند که تنها یک احساس ناراحتی کم وجود دارد و نه درد. این حالت ناخوشایند بیشتر به دلیل این است که بیمار در طی عمل جراحی هوشیار است، بنابراین بیمار از آنچه اتفاق می افتد آگاه است و در حین انجام عمل جراحی کشیده شدن یا تکان خوردن ناحیه مورد نظر را احساس می کند، اما با این وجود بدلیل بی حسی موضعی دردی ندارد.

درد بعد از عمل جراحی کاشت مو

در حالی که این روش نباید باعث ایجاد درد شود، بعد از پایان عمل جراحی، در ناحیه ای از پوست سر که تحت درمان قرار گرفته است، احساس ناراحتی وجود دارد. چرا که بافت پوست سر دچار نوعی تروما یا زخم شده است و در نتیجه واکنش بدن ایجاد قرمزی و گاهی تورم در چند روز اول پس از جراحی است، و در روش FUT مناطق دهنده که گرافت های مو از آنجا جدا شده اند ممکن است حساس تر بوده و مدت زمان طولانی تری برای بهبود زمان لازم داشته باشند. با این حال، بیماران می توانند بمنظور کاه درد بعد از عمل جراحی از مسکن ها استفاده کنند. این علائم در عرض چند روز باید از بین بروند.

به طور کلی، وقتی که پیوند مو انجام می دهید، درد و ناراحتی که ممکن است تجربه کنید، نسبتا کوتاه است، زیرا زمان بهبودی سریع است. برای اکثر بیماران ما، این یک هزینه کوچکی است که با پرداختش موهای خود را دوباره بدست می آوردند و اعتماد به نفس آن ها بالا می رود.

کنترل درد ناشی از کاشت مو

همانطور که گفتیم عمده درد حاصل از عمل کاشت، هنگام تزریق داروهای بی حسی است و برخی افراد تحمل این درد را ندارند، به همین خاطر پزشک به این افراد توصیه می کند قبلا از شروع جراحی کاشت از داروهای آرام بخش و خواب آور استفاده کنند زیرا باعث می شود فرد در حین عمل کمتر احساس درد کند.

برخی افراد پس از عمل پیوند مو نیز درد دارند، این دسته از مراجعین بعد از عمل با مصرف مسکن می توانند درد خود را کاهش دهند.

بعضی از متقاضیان کاشت مو بعد از جراحی پیوند مو با رعایت نکردن توصیه های پزشکی پس از جراحی دچار ورم چشم و پیشانی می شوند. این اتفاق با درد و ورم همراه است، شما می توانید با قرار دادن کمپرس یخ روی ناحیه ورم کرده و همچنین با مصرف مسکن درد بوجود آمده را تسکین دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره رایگان